Reminder of the Full Moon Meditations and Monthly Remote Healing Sessions

Here is a reminder for this week's Full Moon meditations and remote healing sessions with Ascended Masters and Stellar Healing Rays.


Monthly Ascended Masters and Stellar Healing Rays Remote Healing

You may participate in May's monthly Remote Healing Session with Ascended Masters and Stellar Healing Rays provided by International Golden Age Group and Prepare For Change Japan. This remote healing can help people around the world to heal their inner being and mind.

This is a gift to everyone and is free of charge.


For this month, the two remote healing sessions will be held at the time listed below:

First Day: Saturday, May 18th from 2 PM to 2:30 PM UTC

Second Day: Sunday, May 19th from 2 PM to 2:30 PM UTC

You can find the time for this healing session for each day in your time zone here:

The First Day: At the aforementioned time, you can visit their YouTube channel to access these remote healings. 


Please feel free to attend any or both of these sessions.

Here is the Facebook event we have created for these remote healing sessions:


Please also visit the link below to International Golden Age Group for more information about this remote healing.Full Moon Meditation on May 18th at 2:45 PM UTC

May’s full moon is widely known as the Full Flower Moon, which marked a time of increasing fertility, with temperatures warm enough for safely bearing young, a near end to late frosts, and plants in bloom [in the Northern Hemisphere].

https://www.almanac.com/content/full-moon-may

This is also a full moon in Scorpio, which is considered one of the most powerful for releasing, cleansing, and transforming your life.

https://astrologyking.com/full-moon-may-2019/

https://foreverconscious.com/intuitive-astrology-may-full-moon-2019

The May 2019 full moon opposite Mercury can also create selfish and polarized thinking that can lead to prejudice and arguments. But at the same time, it calls for greater empathy for those less fortunate who are suffering through no fault of their own.We can use this month's Full Moon to bring healing to those who suffered from dark rituals and help them to release negative emotions.

We will be doing the Full Moon meditation on May 19th at 2:45 PM UTC.

You can find the Facebook event for Full Moon Meditation here:

https://www.facebook.com/events/350674822362731

And the instructions for the Full Moon Meditation in the link below:

https://www.welovemassmeditation.com/2018/12/full-moon-meditation-new-moon-peace.html


And the guided audio for Full Moon Meditation in 9 languages here:Peace Meditation for Syria on May 18th at 9:11 PM UTC

At the exact time of the full moon on May 18th at 9:11 PM UTC, we will also be doing the Peace Meditation for Syria.

https://www.welovemassmeditation.com/2018/05/make-it-viral-peace-meditation-for.html

It is important to understand that Syria is not fully liberated yet. Even though the Western media announced victory over the Daesh in Syria:

https://www.foxnews.com/world/isis-has-officially-crumbled-and-last-stronghold-liberated-fox-news-has-learned

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-45547595

The more accurate sources claim there is still some small Daesh controlled territory in Syria and Iraq:

https://isis.liveuamap.com/

Unfortunately, there are also reports that Syrian government has been running a network of secret prison facilities, where detainees were tortured and had to live under poor hygiene conditions.

https://www.aljazeera.com/news/2019/05/syria-assad-silenced-dissent-secret-torture-prisons-report-190512112521443.html

By using the energy of the full moon, we can anchor more goddess energy to Syria to help the situation to be resolved in the best possible way.

Information about this meditation including the instructions can be found here:


Here is the link to our Facebook event for this meditation:


And the link to the guided audio for Syria Peace Meditation:-----------------------------------------------------------------------

About this blog:

We Love Mass Meditation organizes Mass Meditations aiming to help achieve planetary liberation as soon as possible and as smoothly as possible.

Please join any of the daily meditations below if you feel so guided.

Emergency Meditation at 2 PM UTC:


Goddess Meditation at 2:30 PM UTC


Key to Freedom Meditation at 3 PM UTC:


Cosmic Central Race Meditation at 3:15 PM UTC:


Buddhic Columns Meditation at 3:30 PM UTC:


We also organize different mass meditations regularly for various purposes. They can be found in this link below:


We also provide emergency financial support to lightworkers around the world. Please feel free to make a regular or one-off contribution using the link below:


Please assist/support us for a smooth transition in planetary liberation in the highest Light.

Comments

 1. 12.5.2019

  Cílem je celistvost

  Lidé Země, čas je tak rychlý, že mnohdy nedokážete postřehnout mnohé změny. Jste vedeni tak, abyste odstraňovali vaše bloky, měnili své programy a svá nastavení. Budete ještě hodně pracovat, abyste byli schopni projít branou vzestupu. Avšak je zde mnoho berliček, které vás podpírají na vaší cestě. Nejste sami. A také máte velké příležitosti k tomu, abyste sami sebe mohli uzdravit. Čas je pro vás mnohdy zátěží, neboť jsou zde určité termíny, kdy musí být dosaženo určitých vibračních stupňů a mezistupňů. Vše vás však vede k sobě samým, k tomu, aby prvním, co vás zajímá, bylo vaše nitro, váš vnitřní svět. Mnohdy jste však zděšení z toho, co vidíte. Zároveň si ale neuvědomujete, že to všechno jsou jen a pouze vaše výtvory. Jste vedeni k sobě samým a mnozí toto stále odmítají. Nechápou, že jedině to je může zachránit. Že zachránit můžete pouze sami sebe. Hodiny odpočítávají a manifestují se mnohé časové osy. Vznikají nové časové úrovně. A také mnohé duše již nedokáží energeticky zvládat mnohé vibrační změny. Některé odcházejí, mnohé vzdorují. Nakonec však nezbyde nic jiného, nežli se poddat. Jinak dojde nejprve k ustrnutí a poté pádu. Před vámi se rýsují již některé konkrétní životní cesty. Změnili jste svou budoucnost. Musíte však opouštět svá vnitřní nastavení, své programy. Někteří si toto uvědomují, mnozí jsou stále nevědomí a nechtějí ani slyšet, ani vidět. Avšak neslyšet a nevidět neznamená, že se nic neděje. Každého dostihne to, co si sám stvořil. Nic není vinou někoho jiného. Vnitřní svět se manifestuje v tom vnějším. Lidé se upínají k jistotám, jistoty se hroutí jako věž a zbývají pouze sutiny, ze kterých je potřeba vystavět nový chrám. Mnozí již se stavbou začali. Někteří však pouze obchází kolem, lamentují a hledají vinu jinde, ve vnějších okolnostech. Toto je vnitřní a vnější svět. Zmatek musí ustoupit víře a důvěře v tento proces. Neboť pokud zde není uvědomění, bude zde stále odpor a nepochopení. Lidé se probouzí, někteří však za cenu vnitřního utrpení a ztráty iluzí. Pak však přichází úleva, kdy je bolest vystřídána klidem v srdci, na duši. A cesta duše pokračuje dále, tentokrát již s nadějí a radostí, neboť duše je osvobozena od všeho, co jí bránilo projevit sebe samu, prožít svět duality. Pak nastává spojení, celistvost, která je cílem této cesty. A to je i vaším cílem. Milujeme vás a žehnáme vám na vaší cestě.


  http://zlata.dusicka.sweb.cz/new_page_4.htm

  ReplyDelete
 2. The May 2019 full moon - Wesak.


  What is the Wesak ?

  It is the day when the Historical Sakyamuni Buddha is fully enlighten, around 600 bc The Wesak day is special, because Buddha made a specific commitment: To Keep in touch with our world and its beings, every year on that particular day. Buddha is doing a special effort that day. The buddha's contact is particularly strong and effective on the mental fields of consciousness, altougth not exclusive to there. The 500 Arhats (Lo-han in chinese), are present, as well as many other representatives of various mental-streams, other buddhas and bodhisattvas, gather to increase light input and output. Buddha's purnima and paranirvana (birth and passing away), is also often celebrated the same day or near day, making it a "triple blessing".

  http://www.wesak.org/faqs.html

  https://www.youtube.com/watch?v=0t0Uo97O-O0

  ReplyDelete
 3. Hello,

  The ascended master healing session is fully in japanese, would it be possible to have an english version or get a traduction?

  Thanks a lot

  ReplyDelete

Post a Comment