Flower of Life Meditation on the day of September Equinox

September Equinox is the Autumn (fall) equinox in the Northern Hemisphere and the Spring equinox in the Southern Hemisphere.

https://www.timeanddate.com/calendar/september-equinox.html

https://www.timeanddate.com/calendar/facts-about-september-equinox.html

For people in the North, it is a time to take a step back and review what we have achieved and learnt over the Summer time, integrate the lessons and raise our frequencies.

For people in the South, it is a time of renewal and rebirth, resurrection. It’s time of transition, allow your soul to let go of the old and plant new seeds to grow for the new life coming forth.

The Equinoxes are also a time of balance between day and night, as well as a time of balance between Divine Feminine and Divine Masculine energies.


The exact time of the September Equinox this year is on September 23rd at 7:50 AM UTC.

A period of void of course moon will also begin about 14 hours after the September Equinox. The exact time of the beginning of this void of course moon is on September  23rd at 10:05 PM UTC, when the moon transits from Cancer to Leo. This period of Void of Course moon will last for about 11 hours and finish on September 24th at 9:19 AM UTC.

https://www.moontracks.com/void_of_course_moon_dates.html

During Void of Course moon,  there is no interference from the dark forces. Hence it is a very good time for performing meditation. We can utilize this occasion, in conjunction with the energy from the September Equinox, to assist the Light Forces in stablizing the energy grid around the planet. This will move us forward on the most positive Ascension Timeline for planet Earth.

Therefore, we suggest doing the Flower of Life Meditation together at the following times.

The first one, at the exact time of the September Equinox on Monday, September 23rd at 7:50 AM UTC:

Time
Time zone
City
Sunday September 22
09:50 pm
HST
Honolulu
Monday September 23
12:50 am
PDT
Los Angeles
01:50 am
MDT
Denver
02:50 am
CDT
Chicago
03:50 am
EDT
New York
04:50 am
BRT
Rio de Janeiro
07:50 am
UTC
Reykjavik
08:50 am
BST
London
09:50 am
CEST
Berlin
09:50 am
EET
Cairo
10:50 am
MSK
Moscow
02:50 pm
ICT
Bangkok
03:50 pm
CST
Taipei
04:50 pm
JST
Tokyo
05:50 pm
AEST
Sydney
07:50 pm
NZST
Auckland

The second one, at beginning of void of course moon on September 23rd at 10:05 PM UTC:

Time
Time zone
City
Monday September 23
12:05 pm
HST
Honolulu
03:05 pm
PDT
Los Angeles
04:05 pm
MDT
Denver
05:05 pm
CDT
Chicago
06:05 pm
EDT
New York
07:05 pm
BRT
Rio de Janeiro
10:05 pm
UTC
Reykjavik
11:05 pm
BST
London
Tuesday September 24
12:05 am
CEST
Berlin
12:05 am
EET
Cairo
01:05 am
MSK
Moscow
05:05 am
ICT
Bangkok
06:05 am
CST
Taipei
07:05 am
JST
Tokyo
08:05 am
AEST
Sydney
10:05 am
NZST
Auckland

The third one, at the end of the void of course moon on September 24th at 9:00 AM UTC:

Time
Time zone
City
Monday September 23
11:00 pm
HST
Honolulu
Tuesday September 24
02:00 am
PDT
Los Angeles
03:00 am
MDT
Denver
04:00 am
CDT
Chicago
05:00 am
EDT
New York
06:00 am
BRT
Rio de Janeiro
09:00 am
UTC
Reykjavik
10:00 am
BST
London
11:00 am
CEST
Berlin
11:00 am
EET
Cairo
12:00 pm
MSK
Moscow
04:00 pm
ICT
Bangkok
05:00 pm
CST
Taipei
06:00 pm
JST
Tokyo
07:00 pm
AEST
Sydney
09:00 pm
NZST
Auckland

You can convert UTC time zone to your local time zone using the following link:

https://www.thetimezoneconverter.com/


We also suggest everyone do the Flower of Life Meditation as often as possible and as often as you feel guided on the day of September Equinox, especially during the period of void of course moon as mentioned above.

Here is the link to the Facebook event for this meditation:

https://www.facebook.com/events/541701429934225

And the link to the guided audio for the Flower of Life meditation in many languages:

http://bit.ly/2SZD44W

Instructions:

1. Use your own technique to bring you to a relaxed state of consciousness

2. Visualize your soul star chakra lighting up with brilliant white light. Visualize this light in the form of a vortex spiraling down clearing your energy field.

3. State your intent to use this meditation as a tool to stabilize the transition on Earth and manifest the most positive Ascension timeline for Humanity.

4. Visualize the golden Flower of Life sphere around the Earth. Visualize the Flower of Life sphere assisting the planetary liberation process, clearing all darkness from the surface of the planet. Then visualize the Flower of Life sphere purifying the leylines and vortices within the planetary Light grid.

5. Visualize the Flower of Life sphere creating harmony, protection and peace for humanity and especially those who are holding the Light for the planet.

6. Now, visualize the golden Flower of Life sphere encompassing the Earth and elevating the vibration of the entire planet. Visualize the Flower of Life sphere manifesting harmony and the most positive Ascension timeline for Humanity.

You may also say the following mantra silently or out loud at the end of the meditation if you feel guided:

"In the name of the honorable and powerful presence of I AM, I decree and command the process of planetary liberation continues in a positive, harmonious and peaceful way for the planet, humanity and especially for those who are holding Light for the planet.

You can also join our daily Flower of Life mass meditation at 12 PM UTC (noon) if you feel guided, and do the meditation as frequently as possible at any time throughout the day, until the Event.

https://www.welovemassmeditation.com/2019/08/daily-flower-of-life-meditation.html

Victory of the Light!

-----------------------------------------------------------------------

About this blog:

We Love Mass Meditation organizes Mass Meditations aiming to help achieve planetary liberation as soon as possible and as smoothly as possible.

Please join any of the daily meditations below if you feel so guided.

Flower of Life Meditation, 12 PM UTC and at any time and as often as possible

https://www.welovemassmeditation.com/2019/08/daily-flower-of-life-meditation.html

Emergency Meditation at 2 PM UTC:


Goddess Meditation at 2:30 PM UTC


Key to Freedom Meditation at 3 PM UTC:


Cosmic Central Race Meditation at 3:15 PM UTC:


Buddhic Columns Meditation at 3:30 PM UTC:


We also organize different mass meditations regularly for various purposes. They can be found in this link below:


We also provide emergency financial support to lightworkers around the world. Please feel free to make a regular or one-off contribution using the link below:


Please assist/support us for a smooth transition in planetary liberation in the highest Light.

Comments

 1. Czech Republic

  9.9.2019

  Následovat cestu duše

  Stále znovu a znovu se zapojujete do programu odčištění kódů a programů, které vám byly manipulací vnuceny. Jste pod dohledem, neboť každé odpojení se ihned projeví na energetické úrovni a pro síly temna je toto nežádoucí. Procházíte procesem přeměny. Přeměny duchovních a fyzických těl. Změny vědomí. Přerod do vyšších vibračních pásem. To vám na jedné straně přináší neurčité pocity radosti, které však jsou stále provázeny extrémními emočními propady. Stoupáte a klesáte do té míry, do jaké je vaše vědomá mysl schopna uchopit to, co se kolem děje, s čím se potkáváte. Mnohdy jsou zde věci neznámé, které mysl vyhodnocuje jako hrozbu a toto se poté projeví jako obavy a strachy. Jste vedeni k uvolnění starých programů a to je často bolestivé. Držíte se toho, co znáte. A to, co je nepohodlné, odsouváte. Kolem vás se stále mění vše, co znáte. I vaše podvědomí se probouzí a začíná vnímat věci skryté. Zapínají se kódy duše, které se aktivují, pokud dosáhnete určité vibrační úrovně. Odbourávají se staré programy, které jsou přepisovány novými. Na úrovni fyzické se toto projevuje jako náhlá změna vnímání, též změna fyzická, kdy se tělo musí přizpůsobit a toto je doprovázeno fyzickými problémy s kostmi, či různými bolestmi pohybového aparátu. Nakonec dochází k uvolňování mnohých informací a k přepisu budoucnosti Země. Planeta se mění, vibruje již na nových nastaveních. Mnozí s ní již dokáží držet krok. Brzy však opustíte starou cestu a ti, kteří po této cestě stále kráčí, budou směrováni k novým cílům. Odpojují se některé uměle vytvořené hologramy, které mátly mnohé bytosti. Dosud nebylo možné toto rozpoznat. Aktivací nových kódů a vibračním růstem však postupně dojde k otevírání třetího oka a tím k možnosti pochopit rozdíl mezi duší a uměle vytvořenou bytostí. Zde není možné, aby bytosti bez duše rozhodovaly o budoucnosti vysokovibrační planety. Každý proces však má svá pozitiva a negativa. A proto i zde dojde k zesílení odporu ze strany opačné polarity. A úkolem je stále držet rovnováhu a nedopustit vychýlení. Toto je možná pro některé zavádějící vysvětlení, proto ať věnují pozornost spíše energii tohoto sdělení, případně ať se zaměří jen a pouze na osobní růst. U některých může být zmatení veliké a dojít k zesílení obav. Avšak je potřeba následovat cestu duše a to je prioritou. Je čas přehodnotit svůj život a postupovat vpřed opuštěním starých a nefunkčních situací. Každá změna vnitřní se projeví změnou vnější. To je důkaz toho, že sami tvoříte své životy. Je proto důležité pochopit, že tento proces je potřeba projít, není možné se mu vyhnout. Vše, co je život, přináší též růst anebo zánik. A proto buďte součástí tohoto procesu, ať již vás duše vede kamkoli. Buďte v lásce a naslouchejte svému srdci. Amen.

  http://zlata.dusicka.sweb.cz

  ReplyDelete
 2. Emery... Gregg Prescott... all beings going through rough times and suffering <3 wishing you fast recovery and instant healing 🙏 you are loved and powerful ❤💖💞

  https://galacticconnection.com/emery-smith-in-hospital-video/?fbclid=IwAR3VD-8w_YIAhiAO_0IdN3jpIQiXsTFQAO9MHcY8-kPNZDF3z8aQcL7E2lM

  ReplyDelete
  Replies
  1. The video of Emery Smith is from last year, and that YouTube account is not genuine.

   https://www.facebook.com/100023779186747/posts/512975626171739/

   Delete
  2. Děkuji za informaci... :)

   Delete
 3. left to watch free

  https://www.gaia.com/share/ck0o439el00040hqi55olg12q?rfd=XHdkEk&language%5B0%5D=en&fbclid=IwAR0B_z9XrwPdIAz2FdtKHvfsrALdtyIvygTd0uyd08WNbWVYFElNHxLtvds

  ReplyDelete
 4. https://kauilapele.wordpress.com/2019/09/16/dimensions-of-disclosure-2019-joan-wheatons-notes-from-8-2-19-david-wilcock-workshop-part-1-of-2-dod2019/?fbclid=IwAR2cFirR-p4t7oBS8T0XyysyrUtp-KTxfjNAF21LiQKrMSoEVszIvTU0QNs

  ReplyDelete
 5. https://kauilapele.wordpress.com/2019/08/27/dimensions-of-disclosure-2019-joan-wheatons-notes-from-8-24-19-corey-goode-david-wilcock-part-2-dod2019/

  ReplyDelete

Post a Comment