Urgent! Meditation for Hurricane Willa & Typhoon Yutu daily at 4 PM UTC

Hurricane Willa is nearing the Pacific coast of Mexico as a potentially catastrophic Category 5 storm, after experiencing what the National Hurricane Center called "explosive" strengthening over the past 48 hours.

https://www.nhc.noaa.gov/text/refresh/MIATCPEP4+shtml/221446.shtml?

Willa's maximum sustained winds, as of Monday morning, were 160 mph, making it a top-of-the-scale hurricane. Its current intensity is slightly more than that of Hurricane Michael when it made landfall in Florida's Panhandle less than two weeks ago.

https://edition.cnn.com/2018/10/09/weather/hurricane-michael-stats-superlatives-wxc-trnd/index.html

Source: https://edition.cnn.com/2018/10/22/world/hurricane-willa-mexico-wxc/index.html

The storm has supercharged at an incredible rate since it formed over the weekend. From Sunday morning to Monday morning, Hurricane Willa strengthened 80 mph in only 24 hours, and went from forming into a tropical storm on Saturday morning to a Category 5 in less than 48 hours.

https://edition.cnn.com/2018/10/22/world/hurricane-willa-mexico-wxc/index.html

Willa will likely bring major rainfall into parts of Mexico and is forecast to be a dangerous hurricane when it reaches the Islas Marias and the coast of southwestern Mexico by late Tuesday. Life-threatening storm surge and flash floods are expected, along with damaging hurricane-force winds.

http://www.severe-weather.eu/tropical-weather/a-major-borderline-category-5-hurricane-in-eastern-pacific-expected-to-make-landfall-in-mexico-tomorow/

Source: http://www.severe-weather.eu/tropical-weather/a-major-borderline-category-5-hurricane-in-eastern-pacific-expected-to-make-landfall-in-mexico-tomorow/

In addition to Hurricane Willa, there is another potentially life threatening Typhoon Yutu, which is currently located east of Taiwan. Although the actual path of it remains uncertain, it is expected to bring risks ranging from flooding and damaging winds to dangerous seas to Guam and the Northern Mariana Islands.Therefore, we suggest a daily meditation at 4 PM UTC to dissipate Hurricane Willa and Typhoon Yutu from now on until both of them dissolve.

You may also include this in Emergency Meditation daily at 2 PM UTC if you feel so guided.


Here is the link to the tracker for Hurricane Willa:


The following table shows the time for this meditation at different time zones:


TimeTime zoneCity
06:00 amHASTHonolulu
09:00 amPDTLos Angeles
10:00 amMDTDenver
11:00 amCDTChicago
12:00 pmEDTNew York
01:00 pmBRTRio de Janeiro
04:00 pmUTCReykjavik
05:00 pmBSTLondon
06:00 pmCESTBerlin
06:00 pmEETCairo
07:00 pmMSKMoscow
11:00 pmICTBangkok
12:00 amCSTTaipei
01:00 amJSTTokyo
03:00 amAEDTSydney
05:00 amNZDTAuckland


You can find the time of this meditation at other locations here:Please join us if you feel so guided and share it far and wide.

Here is our Facebook event:


Instructions:

1. Use your own technique to bring you to a relaxed state of consciousness.

2. State your intent to use this meditation as a tool to speed up the process of dissolving Hurricane Willa and Typhoon Yutu.

3. Visualize a pillar of Light emanating from the Galactic Central Sun, then going through all beings of Light inside our Solar System and then through your body to the center of the Earth. Visualize another pillar of Light rising from the center of the Earth, then up through your body and upwards into the sky towards all beings of Light in our Solar System and our galaxy. You are now sitting in two pillars of Light, the Light flowing both upwards and downwards simultaneously. Keep these pillars of Light active for a few minutes.

4. Now visualize a soft pink light dissolving Hurricane Willa and Typhoon Yutu, making them harmless. Visualize this soft pink light protecting all people and their property in the hurricane paths. Visualize this situation resolving in the most positive way possible.

You may use this guided audio for this meditation, but replacing the word "Hurricane Irma" to "Hurricane Willa and Typhoon Yutu" in step 2 and 4 when you do the visualizations.


Victory of the Light!

--------------------------------

About this blog:

We Love Mass Meditation organizes Mass Meditations aiming to help to achieve the planetary liberation as soon as possible and as smoothly as possible.

Please join our Emergency Meditation at 2 PM UTC, Key to Freedom Meditation at 3 PM UTC and Buddhic Columns Meditation at 3:30 PM UTC every day if you feel so guided.

Link to Emergency Meditation:


Link to Key to Freedom Meditation:


Link to Buddhic Columns Meditation:


We also organize different mass meditations regularly for various purposes. They can be found in this link below:


We also provide emergency financial support to lightworkers around the world. Please feel free to make regular or one-off contribution using the link below:


Please assist/support us for a smooth transition in planetary liberation in the highest Light.

Comments

  1. 23.10.18

    Začátek

    Na tomto světě již končí období, které charakterizovalo nadvládu a manipulaci. Rozpouští se mnohé svazky, které k tomuto vedly. Vše to, co neslouží, bude omyto a spláchnuto vodou očištění. Blíží se doba rozpadu starých struktur, odkrytí všeho skrytého. Nejprve v životech jednotlivců, posléze ve světě jako takovém. Masové shluky lidí začnou ovlivňovat události a svět, nakonec se přidají i ti nejzarytější, aby byl změněn chod dějin. To, co se zdálo jako pohádka, bude prokázáno jako pravdivé. Ve všech životech se vše začíná převracet. Jistoty mizí a nastává bezvládí, místo, kde nic není jako dřív, není čeho se chytit. Do té doby, nežli bude ukotvena nová pozice, nový výchozí bod, nová realita. Nakonec budete nuceni prozřít. Pochopíte, že jste byli klamáni, ale toto pochopení může v mnohých vyvolat konflikt, který se bude muset projevit vně. Nyní však víte o tom, co může způsobit změny. Cítíte je v sobě. Cítíte se napjatí, vaše strachy se valí ven jako rozbouřená řeka. Teprve až utichne hukot mysli, nastane klid srdce. Teprve pak uvidíte pravdu. Ovšem pokud toužíte jí spatřit. Neboť mnozí se s pravdou nedokáží smířit a budou hledat nové únikové cesty, aby nalezli klid. Klid však není nikde kolem vás. Klid je stav vaší mysli a k tomuto jste vedeni. Nemůžete zbloudit, můžete však také kráčet několikrát stejným místem, pokaždé však uvidíte něco nového, co vás dokáže nasměrovat. Není konec. Toto je začátek. Začátek, který se egu může zdát koncem. Je to však začátek mnohých spojení, nejen duchovních, ale také fyzických. Nejen ve vztazích dvou lidí, dvou duší, ale také ve vztazích různých skupin s různými cíli, s různým posláním. Pro vás neprobuzené je to alarmující, pro vás probouzející se, je to svěží vítr do plachet. Každý z vás si musí zamést před vlastním prahem, aby byl schopný otevřít dveře novému a aby dokázal vykročit očištěný, bez zátěží, které tížily jeho duši. Probuzení je zde. Je to proces, který již začal. Již nemůžete uniknout. A také se nikam neschováte. Jste toho součástí. Mějte na paměti, že vše je již rozhodnuto a svět tak, jak jste ho znali, zmizí jako mávnutím proutku. Děkujte za příležitost být zde a ozdravit sami sebe. Buďte vděční a pokorní. Sami sebe zbytečně neoslabujte, neboť vaši sílu mnozí mohou zneužít. Nelitujte námahy a stůjte sami za sebou.

    http://zlata.dusicka.sweb.cz/new_page_4.htm

    ReplyDelete

Post a Comment