Flower of Life Meditation every 4 hours

Update: 
The Flower of Life meditation is now at 4 hours interval and can be done as often as possible:


The Flower of Life meditation was introduced at the beginning of August to help stabilize the situation of planetary liberation and to ensure that the process can be as smooth as possible. This meditation is reported as being effective.

https://www.welovemassmeditation.com/2019/07/meditation-update.html

http://2012portal.blogspot.com/2019/07/a-short-notice-to-surface-population.html

Special thanks to International Golden Age Group for creating this gif

Currently, a daily Flower of Life mass meditation is held at 12 PM UTC (noon).

https://www.welovemassmeditation.com/2019/08/daily-flower-of-life-meditation.html

As we are getting closer to the transition, Cobra relays that the Light Forces are still asking everybody to meditate as often as they can and as often as they feel guided, until the moment of the Compression Breakthrough, to assist in stabilizing the energy grid around the planet utilizing Flower of Life meditation:

http://2012portal.blogspot.com/2019/09/2020.html

Therefore, we are organizing a Flower of Life mass meditation every 4 hours, in addition to the current meditation at 12 PM UTC (noon). We also encourage everyone to do it as frequently as possible at any time throughout the day, until the Event.

Here are the times of the Flower of Life mass meditations in UTC time zone:
 • 12 AM (mid-night)
 • 4 AM
 • 8 AM
 • 12 PM (noon)
 • 4 PM
 • 8 PM
The following table shows the times of the meditation for selected time zones (updated):

day beforeactual day next day

Time zoneCity#1#2#3#4#5#6
HSTHonolulu02p06p10p02a06a10a
PDTLos Angeles05p09p01a05a09a01p
MDTDenver06p10p02a06a10a02p
CDTChicago07p11p03a07a11a03p
EDTNew York08p12a04a08a12p04p
BRTRio de Janeiro09p01a05a09a01p05p
UTCReykjavik12a04a08a12p04p08p
BSTLondon01a05a09a01p05p09p
CESTParis02a06a10a02p06p10p
EETCairo02a06a10a02p06p10p
MSKMoscow03a07a11a03p07p11p
ICTBangkok07a11a03p07p11p03a
CSTTaipei08a12p04p08p12a04a
JSTTokyo09a01p05p09p01a05a
AESTSydney10a02p06p10p02a06a
NZSTAuckland12p04p08p12a04a08a

Here is the link to the Facebook event for this meditation (updated):


And the link to the guided audio for the Flower of Life meditation in many languages (updated):

http://bit.ly/2YHw1TQ

Instructions (please note that there are a few changes to the instructions):

1. Use your own technique to bring you to a relaxed state of consciousness.

2. Visualize your soul star chakra shining with brilliant white light. Visualize this light in the form of a vortex spiraling down throughout your energy field.

3. State your intent to use this meditation as a tool to stabilize the transition on Earth and manifest the most positive Ascension timeline for all living beings.

4. Visualize the golden Flower of Life sphere around the Earth, expanding below the surface and also expanding all the way up to the Moon's orbit. Visualize the Flower of Life sphere assisting the planetary liberation process, clearing all darkness from the surface of the planet. Then visualize the Flower of Life sphere purifying the leylines and vortices within the planetary Light grid.

5. Visualize the Flower of Life sphere creating harmony, protection and peace for humanity and all other living beings, and especially those who are holding the Light for the planet.

6. Now, visualize the golden Flower of Life sphere encompassing the Earth and elevating the vibration of the entire planet. Visualize the Flower of Life sphere manifesting harmony and the most positive Ascension timeline for all living beings.

You may also say the following mantra silently or out loud at the end of the meditation if you feel guided:

"In the name of the honorable and powerful presence of I AM, I decree and command the process of planetary liberation continues in a positive, harmonious and peaceful way for the planet, all living beings and especially for those who are holding Light for the planet. So be it, and so it is."

Meanwhile, the Key to Freedom Meditation every 4 hours is still ongoing, and you can also participate in this meditation at any interval as you wish.

https://www.welovemassmeditation.com/p/alert-other-meditaitons-every-4-hours.html

Victory of the Light!

-----------------------------------------------------------------------

About this blog:

We Love Mass Meditation organizes Mass Meditations aiming to help achieve planetary liberation as soon as possible and as smoothly as possible.

Please join any of the daily meditations below if you feel so guided.

Flower of Life Meditation, 12 PM UTC and every 4 hours, also at any time and as often as possible

https://www.welovemassmeditation.com/2019/09/flower-of-life-meditation-every-4-hours.html

Emergency Meditation at 2 PM UTC:


Goddess Meditation at 2:30 PM UTC


Key to Freedom Meditation at 3 PM UTC:


Cosmic Central Race Meditation at 3:15 PM UTC:


Buddhic Columns Meditation at 3:30 PM UTC:


We also organize different mass meditations regularly for various purposes. They can be found in this link below:


We also provide emergency financial support to lightworkers around the world. Please feel free to make a regular or one-off contribution using the link below:


Please assist/support us for a smooth transition in planetary liberation in the highest Light.

Comments

 1. hi im new here, is there anyway I can know COBRA is 100% legit> or at least 90%

  ReplyDelete
 2. http://2012portal.blogspot.com/2019/09/the-shift.html

  ReplyDelete
 3. Zlatá Dušička


  30.9.19

  Sdělení

  Někteří stále nechápou, že lidský svět není jediným světem v tomto čase a prostoru. Mnohé další tento obklopují, mnohé prolínají a další se s tímto propojují. Rozpad času, tak jak je vnímán, již probíhá. Osud stále působí na lidské životy, je zde však i síla vyšších dimenzí, která vede ke spojení se svou pravou podstatou, jejímu projevení. Čas tedy pro lidské bytosti stále ubíhá. Avšak často se hroutí do sebe a rozpíná, což není možné vnímat z pohledu nižšího. Proto je to pro mnohé jen informace. Vy potřebujete toto sdělení: „Lidé, nepotřebujete již žádné berličky k tomu, abyste v životě uspěli. Mění se nejen vše kolem vás, současně probíhají změny na všech úrovních, též způsoby léčení, učení, vnímání a následně reakcí na změny. Negativní osoby se též probouzejí do svých emotivních stavů. A proto zde vznikají mnohé konfrontace, ze kterých lze odejít pouze pochopením a vzdáním se jakýchkoli emocí. Stává se, že často nechápete znamení, která jsou vám ukazována. Máte však možnost neustále být ve spojení se svými průvodci. V tomto čase se Zemi přitíží a ona se opět probudí, extrémními změnami si bude procházet ze dne na den. Extrémní však budou i změny v lidské společnosti. Nejde o to, vyvolat obavy. Jen upozornit na neudržitelnost čehosi, co je již součástí minulosti. Tento svět dostane jinou podobu. Budete zpočátku nemile překvapeni, avšak časem budete děkovat. Stáváte se součástí změn, jste těmi změnami. Znáte rčení, jak nahoře, tak i dole? V novém roce sklidíte ovoce svého snažení. A mnozí budou muset projevit více síly, aby dokázali prosadit sami sebe. Není potřeba obav, je potřeba odvahy, je potřeba lásky. Nemějte v mysli nic, co by vás mohlo ohrožovat. Vyplňte mysl tím, co vás uspokojuje, co vám dodává radosti a naplnění. Neboť stále silněji dokáží vaše myšlenky tvořit vaši budoucnost. Stáváte se tvůrci, stáváte se těmi, kteří své životy tvoří vědomě. Toto je proces a vy stojíte na jeho začátku, neboť dosud jste byli svými životy pouze zmítáni. Čím lépe toto budete chápat, tím spíše budete prožívat radost a štěstí. Buďte s láskou ve svých srdcích a odpusťte si. Neboť toto vás zbaví mnohých omezení.“

  http://zlata.dusicka.sweb.cz

  ReplyDelete
 4. Join us here for this and all other meditations by WLMM :) <3

  Meditations ON-THE-GO Channel http://teasy.space/meditation

  (Disclaimer: If you dislike the name, or feel uncomfortable with the intro image, let it be a reminder that we are here to infuse all discord with light)

  ReplyDelete
 5. Used this helpful meditation technique, thank you!

  ReplyDelete
 6. Glad to to have found you. I am a member of The Aetherius Society.

  ReplyDelete

Post a comment